Etkinlik planı 4

Etkinlik türü:Hareket/ sanat etkinliği
Etkinlik Adı:Haydi Zıplayalım
Yaş grubu:4.4 yaş
GÜNE BAŞLAMA;
Çocuklarla selamlaşılır sınıftaki canlı ve cansız meteryaller toplanır etkinlik alanına gidilir.
            Kazanım ve göstergeleri
Bilişsel gelişim
Kazanım 4:Nesneleri sayar.
Göstergeleri: İleriye /geriye doğru birer birer ritmik sayar.Belirtilen sayı kadar nesneleri gösterir.Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.Sıra bildiren sayıyı söyler.10 a  kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce ve sonra gelen söyler.
Motor Gelişimi:
Kazanım 2:Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri: ağırlığı bir noktadan diğerine aktarır.Atlama ,konma ,başlama, durma ile ilgili denge hareketlerini yapar. Tek ayak üzerinde durur.Tek ayak üzerinde sıçrar.Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar
.Çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür.
Sosyal ve Duygusal Gelişim
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri:Duygu düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.Nesneleri alışılmışın dışında kullanır.Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.
Kazanım 6:Kendisinin ve başkalarının haklarını korur.
Göstergeleri: haklarını söyler. Başkalarının hakları olduğunu söyler.Haksızlığa uğradığında tepki verir.Başkalarına haksızlık yapıldığı nda tepki verir.
Öz Bakım Becerileri:
Kazanım 1:Bedeniyle ilgili temizlik kurallarına uygular.
Göstergeleri:Saçını tarar ,dişlerini fırçalar,elini yüzünü yıkar ,tuvalet gereksinimine yönelik işleri  yapar.
Kazanım 7:Kendini tehlikelerden ve kazalardan korur.
Göstergeleri: tehlikeli olan durumları söyler.Kendini tehlikelerden ve kazalardan korumak için yapılması gerekenleri söyler. Temel güvenlik kurallarını bilir.Tehlikeli olan durumlardan, kişilerden ,alışkanlıklardan uzak durur.Herhangi bir tehlike ve kaza anında yardım ister.
                   ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen çocuklara canlı ve cansız varlıklardan zıplayabilenlere örnek vermelerini ister.Daha önceden hazırladığı zıplayabilen hayvan resimlerinin bulunduğu kartlar çocuklara verirler. Kendilerine bunlardan herhangi birini seçmelerini ister.(Kurbağa ,çekirge ,kanguru ,keçi vb..)Öğretmen çocuklardan seçtikleri hayvanı anlatmalarını ve onun gibi zıplamalarını ister.
Öğretmen eline  herhangi bir top alır ve önce yüksekten daha sonra da alçaktan topu yere doğru atar.Çocukları topun hangisinde daha çok sıçradığını sorar.Daha sonra topu tekrar yüksekten atacağını ve kaç kez zıpladığını birlikte sayacaklığını söyler.Topu tekrar alır ve bu defa alçaktan atar ve çocuklarla birlikte topun kaç kez zıpladığı sayılır.Sonuç tartışılır.Bu etkinlik çocukların da topu zıplatarak başka oyunlar eklemeleri ile devam ettirilir.
Çocuklara insan ya da varlıkların neden zıpladıkları sorulur.(Örneğin yüksek bir daldan meyve koparmak, kapalı bir alanda uçan balonun ipini yakalamaya çalışmak,yağmurlu bir günde çamura ,suya basmamak için sıçrayarak hareket etmek, spor yapmak eğlenmek için vb.)
Öğretmen daha sonra oyunda kullanılmak amacıyla üç farklı renkte kartonu çocuklara verir.Bunları üzerine basabilecekleri ölçülerde ve çeşitli geometrik şekiller de kesmeleri istenir.Bunun için farklı nesneleri kalıp olarak kullanabileceklerini hatırlatır.(Kitap ,tencere kapağı,plastik tabak ,kutular vb.)
Sınıfa ya da bahçede çift ayakla sıçrama ve zıplama hareketleriyle basabilecek aralıklarda sağlı sollu yerleştirilir.İçlerinden biri su birikintisi bir de çamur diğeri de kuru bölümdür.Her çocuk sırayla zıplayarak çamura ve su birikintisine basmadan yolun karşısına geçecektir. Bu arada öğretmen yağmur ve şimşek gibi ses efekti açar.Önlemek için ne gibi önlem alınabileceği  sorulur.
METERYALLER
Tencere kapağı, Tabak, Kitap vb.
Sözcükler
zıplamak,Alçak,yüksek
Kavramlar
Yön mekanda konum(alçak ,yüksek) geometrik şekiller
DEĞERLENDİRME 
Daha önce nerelerde zıpladınız?
Zıplarken nelere dikkat ettiniz?
Zıplayan hayvanlar hangileridir?
Bugün ki  etkinliklerden en çok hangisinden hoşlandınız?
Sizce bir top yüksekten atıldığında mı yoksa alçaktan atıldığında mı daha çok sıçrar?
Sizce zıplamak  eğlencelimidir?(neden)
Bugün kaç tane zıplayan hayvan tanıdınız?
UYARLAMA
Sınıfta ortopedik yetersizliği olan çocuk varsa; Çamura basmama elinden tutularak desteklenebilir.Eğer çocuğun engeli makas kullanmasını engelliyorsa çocuktan kalıpları tutma konusunda yardım alınabilir.Çocuktan topu yere atarak sıçratması istenir ve birlikte topun kaç kez zıpladığı birlikte sayılır. 
AİLE KATILIMI 
Ailelere haber mektupları yollanarak çocukken oynadıkları oyunları çocuklarıyla paylaşmalarını,bu geleneksel oyunları birlikte oynamaları istenir. Ayrıca kendi çocuklarına ait hatırladıkları bu oyunları not halinde göndere bilecekleri böylece sınıf içinde oynayabileği belirtilir.İlgilenen ebeveynlere bu oyunları çocukları ve arkadaşlarını sınıfta oynatabileceklerin önerilir. Çocuklara kendi kontrollerinde sıçrayabilecekleri  tehlikesiz ,zıplama alanları ve zamanları oluşturmalarının eğlenceli ve sağlıklı olacağı paylaşılır.
Ailelerin birlikte oynayabileceğim geleneksel oyunlarla ilgili belirli bir tarih tespit edilerek okulda yarışmalar düzenlenebilir.Çocuklar ailelerini oyun oynarken izleyerek seyirci konumunda olacaklardır.Anne ve babalarını alkışlayarak destek verecektir.



Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

çocuk gelişimi etkinlik ödevi3