Çocuk gelişimi uzaktan eğitim ödev 1 etkinlik planı
1.ödev
ETKİNLİK ADI:Mis kokulu bahar
ETKİNLİK TÜRÜ:Fen –Okuma yazmaya hazırlık
YAŞ GRUBU:4-5YAŞ
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI:Çocuklarla günaydın oyunu oynandı.Daha
sonra sınıfta hazırlanmış olan değişik koku tepsisi dikkati çekti etkinliğe
yönlendirildi.
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİM
KAZANIM 1:Nesne /durum /olaya dikkatini verir.
GÖSTERGELERİ:Dikkat edilmesi gereken nesne /durum/olaya
odaklanır/olaya yönelik sorular sorar/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
KAZANIM 3: Aldıklarını hatırlar.
GÖSTERGELERİ:Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden
söyler.Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
KAZANIM5:Nesne ya da varlıkları gözlemler.
GÖSTERGELERİ:Nesne/varlığın adını,kokusunu/kullanım
amaçlarını söyler.
KAZANIM8:Nesne yada varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
GÖSTERGELERİ:Nesne /varlıkların kokusunu amaçlarını ayırt
eder /karşılaştırır.
DİL GELİŞİMİ
KAZANIM5:Dili iletişim amacıyla kulanır.
GÖSTERGELERİ:Konuşma sırasında göz teması kurar.Jest ve
mimikleri anlar.Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır.Konuşmayı
başlatır/sürdürür/sonlandırır.Sohbete katılır.Konuşmak için sırasını
bekler.Duygu ,düşünce ve hayallerini söyler/nedenlerini söyler.
KAZANIM8:Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade
eder.
GÖSTERGELERİ:Dinledikleri/izledikleri ile ,ilgili sorular
sorar/cevap verir/başkalarına anlatır/resimle sergiler.
MOTOR GELİŞİMİ
KAZANIM5:Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
GÖSTERGELERİ:Basit dans adımlarını yapar. Müzik ve ritim
eşliğinde dans eder.
ÖĞRENME SÜRECİ
- İçi gözükmeyen delikli plastik kutulara meyve dilimleri ,sabun,peynir,baharat.. gibi kokular konarak ağzı kapatılır.Büyük fon kartonuna kullanılan kokuların resimleri yapıştırılır.Karton yere bırakılır .Her çocuktan kutudaki kokuları koklamaları,ne kokusu olduğunu tahmin etmeleri,tahminlerini kartondaki resimle karşılaştırmaları ve kararlarına uygun resmin üzerine koymaları istenir.Bütün kutular kartona konduktan sonra kapakları açılır.Doğru ve yanlış kararlar ,karara götüren ip uçları hakkında sohbet edilir.
- Çocuklardan 2grup oluşturulur.İki gruba da içleri eşit sayıda kokulu ve kokusuz nesnelerin konduğu kutu verilir.Gruplardan ,kutudaki kokusuz nesneleri toplayarak ayırmaları istenir.Önce ,daha çok ve yanlışsız kokusuz nesneleri toplayan grup oyunu kazanır.
- Kokuları istediğin renge,kokusuzları kahverengine boya yönergeleri çalışma kağıtları öğretmen rehberliğinde çalışılır.
- Aynı kumaş parçalarının bir kısmına farklı sabun kokuları sürülür,bir kısmına da farklı kolonya kokuları dökülür.Aynı koku iki kumaşta kullanılır.Çocukların gözleri kapatılarak kokuya konsantrasyonları sağlanır.İki aynı kokuları eşleştirmeleri istenir.Koku seçiminde keskin kokular tercih edilir.
METERYALLER
İçi gözükmeyen delikli kutular,sabun,baharat,meyve ,ve sebze
dilimleri..gibi kokulular,seçilen kokuların resimlerinden oluşan pano.
SÖZCÜKLER
Hissetmek
KAVRAMLAR
Duyu (kokulu-kokusuz)
DEĞERLENDİRME
- Kokularla resimleri eşleştirmek zor muydu?En zor ve en kolay bulduğunuz koku hangisiydi?
- Kötü kokuyu aldığınızda hissettiğiniz duyguyu canlandırır mısınız?
UYARLAMA
ÜSTÜN YETENEKLİCOCUK VAR İSE
Koku sayısı artırılır.
Eşleştirme sayısı artırılır.
AİLE KATILIMI
Çocuklara evde farklı kokuları da
ayırt ettirmeleri istenilir.




Kokusunu hissedebildiklerimizi
istediğin renge ,kokusuz olanları kahverengiye boya.
Yorumlar
Yorum Gönder